Kupno mieszkania krok po kroku. Krok 3 z 10 – wyszukanie nieruchomości.

By HomeDeal | 2017-05-23

Wiemy już, że mamy środki (zdolność kredytowa, gotówka, pożyczka, pieniądze od rodziny inne aktywa) na zakup nieruchomości. Możemy zacząć faktyczne poszukiwania.

Najczęściej zaczynamy od internetu. Dokładniej zaś od serwisów ogłoszeniowych z ofertami nieruchomości. I nie jest to zła metoda. Serwisy te, gromadzące ogłoszenia zamieszczane przez właścicieli sprzedawanych nieruchomości oraz pośredników w obrocie nieruchomościami są pomocne. Musimy jednak pamiętać, że to narzędzie, a nie rozwiązanie. Częstym błędem na tym etapie jest przekonanie, iż wyszukanie nieruchomości zaczyna się i kończy na znalezieniu odpowiedniego ogłoszenia. Każdą interesującą ofertę powinniśmy dokładnie sprawdzić.

W praktyce większość ofert zamieszczana jest w serwisach nieruchomościowych przez biura pośrednictwa nieruchomości. Agenci nieruchomości odpowiadają za około 90-95% wszystkich ogłoszeń.
Prawda jest więc taka, że wyszukanie oferty w serwisie nieruchomościowym to początek. Bardzo ważny, jednak tylko początek. I co ciekawe ważne jest także to co przed początkiem.

Zanim zaczniemy poszukiwania powinniśmy jasno określić czego szukamy: 1 czy 2 pokoi, kuchni zamkniętej czy otwartej, koniecznie z balkonem, tarasem, dodatkowym schowkiem). Odpowiedzieć sobie sami na pytanie: co jest dla Nas niezbędne (np. balkon), a bez czego możemy się obejść (np. bez komórki)?
Dysponując kryteriami lokalu, przeszukamy serwisy ogłoszeniowe pod kątem interesujących nas nieruchomości. Otrzymamy listę ofert nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż.

Wyzwania (główne), które wiążą się z otrzymaną listą – czyli jaki będzie efekt praktyczny:
1. Ogłoszeń będzie dużo, bardzo dużo;
2. Oferty będą się powtarzać – ta sama oferta u wielu pośredników;
3. Informacje dotyczące tej samej oferty będą się różnić w zależności od ogłoszenia (podmiotu, który je zamieścił);
4. Zdjęcia bardzo często będą przedstawiać bardzo ograniczony obraz nieruchomości;
5. Osoba, która odbierze telefon będzie o ofercie wiedzieć mniej niż chcielibyśmy by wiedziała.

Kłopoty te wiążą się ze specyfiką rynku i trzeba się na nie przygotować.

Kiedy po wyszukaniu odpowiedniego ogłoszenia lub ogłoszeń, zdecydujemy się na kontakt z ogłoszeniodawcą musimy zadać właściwe pytania. Najlepiej pytania, które dadzą Nam kompletną informację i pełen obraz oferowanej nieruchomości.
Zadając właściwe pytanie, będziemy mogli porównać nasze oczekiwania z informacją zwrotną i wyznaczyć te nieruchomości, którym poświęcimy więcej czasu, którym przyjrzymy się bliżej.

Jak to zrobić? Powyższe działania możemy po odpowiednim przygotowaniu się przeprowadzić samodzielnie. Możemy też zlecić te działania specjalistom, dzięki którym otrzymamy usystematyzowane i jasne odpowiedzi na najważniejsze pytania. Unikniemy w ten sposób wielu potencjalnych błędów oraz oszczędzimy mnóstwo czasu, przeprowadzając proces wyszukiwania we właściwy sposób korzystając z usługi: Wyszukanie nieruchomości.

Mieszkania czy lokale, które przejdą naszą pierwszą weryfikację i zdecydujemy się na ich wizytację, powinniśmy sprawdzić tak by zabezpieczyć samych siebie i swoje pieniądze. O tym jednak w kolejnych wpisach nt. zakupu nieruchomości.