Sprzedaż mieszkania krok po kroku. Krok 3 z 12 – sprawdzenie stanu prawnego.

By HomeDeal | 2017-06-11

Czysty stan prawny to warunek udanej transakcji. Czysty czyli bez niespodzianek, roszczeń, wpisów w księdze wieczystej, czynników które mogą obniżyć cenę, wartość czy skomplikować proces sprzedaży.

Bardzo często zdarza się, że sam sprzedający nie zna dokładnie stanu prawnego swojej nieruchomości. Jest absolutnie przekonany, że wszystko jest w porządku i nie ma powodów do “przejmowania się”. Zdarza się również, że właściciel wie o “jakimś tam wpisie”, kłopocie lub trudności, ale dla niego to nie stanowi problemu.

Tu wracamy do naszego przykładu randki. Ważne jest co stanowi problem dla kupującego, nie co nie stanowi problemu dla Nas. Jeśli więc stanowi jednak problem dla kupującego to stanowi go dla Nas – brak sprzedaży. Nawet jeśli jednak kupujący także nie będzie widział problemu to zobaczyć go może bank, który udziela kupującemu kredytu.

Kupujący, który dowie się o takiej “niespodziance” może w takiej sytuacji czuć się wprowadzany w błąd przez sprzedającego. Jeśli zaś poczuje się tylko nieco oszukany, to najzwyczajniej w świecie nie kupi od Nas nieruchomości. Na nic zdadzą się tłumaczenia, że “to nie problem” lub że po prostu nie wiedzieliśmy o tej sytuacji prawnej czy faktycznej. Kupujący inwestuje niemałe pieniądze, podpisując zobowiązanie na czasem nawet kilkadziesiąt lat – kredyt hipoteczny.
Podsumowując … problemy czy niewiedza właściciela zupełnie kupującego nie interesują. Kupujący chce kupić i mieć spokój.

Dlatego właśnie w interesie sprzedającego (jak i kupującego zresztą) jest posiadanie lub wgląd w analizę stanu prawnego przygotowaną przez profesjonalistę. Jeśli mamy wykształcenie prawnicze możemy dokonać sprawdzenia samodzielnie. Jeśli nie, cóż lepiej zostawić to profesjonaliście.

Jak to zrobić?
Temu służą nasze usługi związane ze sprawdzeniem stanu prawnego nieruchomości:
1. Weryfikacja nieruchomości;
2. Weryfikacja lokalu;
3. Weryfikacja stanu prawnego.
Sprawdzenie stanu prawnego jest również elementem usługi:
4. Sprzedaż nieruchomości.

Zapoznaj się z porównaniem zakresu usług:

Weryfikacja nieruchomości

Weryfikacja lokalu

Weryfikacja stanu prawnego

Księga wieczysta nieruchomości

Księga wieczysta gruntu

Plan zagospodarowania przestrzennego

 

Studium uwarunkowań

 

Pozwolenia na budowę

 

 

Decyzje o warunkach zabudowy (WZ)

 

 

Dzięki temu otrzymamy pewną i konkretną informację, którą możemy przedstawić każdemu zainteresowanemu naszą nieruchomością. Wiemy co dokładnie sprzedajemy i nie musimy niczego tłumaczyć kupującemu, a ten może szybko i sprawnie podjąć decyzję o zakupie naszej nieruchomości. A przecież o to Nam chodzi.

Naturalnie można zapytać: Dlaczego mam się martwić o kupującego, niech sam sprawdza jeśli chce kupić? Tak można w ten sposób podejść do sprawy. Jednak dziś konkurencja na rynku ofert do sprzedaży jest duża. Szybciej sprzeda mieszkanie, lokal, dom ten kto lepiej przygotował swoją ofertę. Ten, kto rozwiał wszelkie wątpliwości potencjalnego nabywcy.