Kupno mieszkania krok po kroku. Krok 2 z 10 – sprawdzenie finansów.

By HomeDeal | 2017-05-24

Zakup nieruchomości to poważna decyzja finansowa.

Zanim przejdziemy do dalszych etapów zakupu sprawdźmy jakie mamy możliwości finansowe. Ilość dostępnych środków pieniężnych to najtwardszy argument. Musimy wiedzieć czy mamy pieniądze i ile ich mamy?
Jeśli mamy gotówkę, musimy tylko sprawdzić stan konta.
Jeśli inne aktywa (złoto,  inną nieruchomość, papiery wartościowe) powinniśmy sprawdzić jak szybko możemy uzyskać za owe gotówkę i jakie są z tym związane koszta.
Jeśli planujemy zakup z kredytu powinniśmy rozważyć czy zadłużymy się na całość naszej zdolności kredytowej czy tylko na część.

Pamiętajmy również, że w przypadku kredytu „bierzemy” go na 5, 10, 20 czy nawet 35 lat. Chodzi o to by przy dokonywaniu decyzji wziąć pod uwagę cały okres kredytowania. To prawdopodobnie najbardziej długoterminowa inwestycja w naszym życiu. Nawet jeśli planujemy sprzedaż nieruchomości po krótszym okresie. Zawsze istnieje przecież opcja wzięcia kredytu na 35 lat (np. by uzyskać korzystniejsze warunki kredytowania) i zaplanowania jego spłaty, w krótszym czasie.

Bardzo ważne przy doborze kredytu jest zwrócenie uwagi na wszystkie koszty pośrednie i bezpośrednie tj.
1. Opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego;
2. Opłaty wstępne;
3. Warunki na jakich wyliczane są raty kredytu;
4. Marże;
5. Wymagane ubezpieczenia (te na starcie i te w trakcie trwania okresu kredytowania);
6. Koszty obowiązkowych kont bankowych i kart kredytowych, debetowych;
7.  Opłaty za wcześniejszą spłatę;
8. Wszelkie inne koszty.
Słowem wszystko to co decyduje o tym ile „na końcu” zapłacimy za pożyczone pieniądze.

Jak zatem sprawdzić nasze możliwości finansowe lub w przypadku kredytu zdolność kredytową?
Najlepiej udać się do osoby, która jest doradcą kredytowym, a nie sprzedawcą kredytowym. Do kogoś kto nie ma nad sobą planu sprzedażowego i jedynie słusznego produktu. Wbrew pozorom jest to dość trudne. Większość doradców kredytowych to nie doradcy tylko sprzedawcy właśnie. Ten jednak wątek to temat na osobny wpis

Podczas rozmowy warto porozmawiać z doradcą na temat zabezpieczenia zobowiązania, które podejmujemy. W Polsce to wciąż mało popularne podejście. Osoba biorąca kredyt chce go po prostu dostać.
Jednak co bardzo ważne. W polskim porządku prawnym kredyt jest zabezpieczony na nieruchomości, ale dług jest od niej oderwany. Co to oznacza w praktyce?
Jeśli z jakichś powodów (choroba, utrata pracy, spadek dochodów, nagła nieprzewidziana potrzeba finansowa) nie będziesz mógł lub mogła udźwignąć zobowiązań z kredytu, a kwota którą będziesz mógł lub mogła uzyskać ze sprzedaży nie starczy na spłatę kredytu lub co gorsza bank przejmie Twoją nieruchomość przez brak zapłaty raty, to niepokrytą część długu będziesz musiał/a spłacić z własnej kieszeni. Dług zostanie z Tobą.

Czyli jeśli do spłaty zostanie 450 000zł, a ze sprzedaży (przymusowej lub dobrowolnej) nieruchomości będziesz mógł uzyskać tylko 350 000zł to różnicę czyli 100 000 będziesz musiał lub musiała pokryć z własnych środków.

Przed opisaną sytuacją możemy się w prosty sposób zabezpieczyć. Musimy jednak porozmawiać o tym z profesjonalistą, który posiada odpowiednie wiedzę, kompetencje i ma dostęp do tego rodzaju rozwiązań

Wszystkie powyższe warunki spełnia oferowana w naszym serwisie usługa Kredyt. Tak to jest autoreklama, po prostu wierzymy w nasze usługi.
Celem skorzystania z tej usługi jest jasna i jednoznaczna informacja jaką kwotą pieniędzy dysponujemy czyli ile możemy wydać na zakup naszego domu czy innej nieruchomości w sposób bezpieczny dla naszej finansowej przyszłości.