Sprzedaż mieszkania krok po kroku. Krok 2 z 12 – przegląd rynku.

By HomeDeal | 2017-06-12

Zanim wystawimy ofertę sprzedaż nieruchomości, powinniśmy sprawdzić jaka jest sytuacja rynkowa.

Co to dokładnie znaczy? To sprawdzenie informacji takich jak:
1. Ceny podobnych mieszkań (lokali);
2. Ilość podobnych ofert w okolicy;
3. Ceny mieszkań w dzielnicy;
4. Sprawdzenie powyższych dla inwestycji deweloperskich w mojej okolicy;
5. Sprawdzenie ogólnej sytuacji rynkowej.

Bardzo pomocne w przeprowadzaniu przeglądu ogłoszeń są internetowe serwisy ogłoszeniowe nieruchomości. Dla sprawdzenia sytuacji rynkowej dobre będzie zapoznanie się z materiałami serwisów gospodarczych. Większość z nich ma wprowadzony podział na sekcje branżowe. Interesować Nas będzie sekcja “Nieruchomości”.

W serwisach ogłoszeniowych zawsze znajdziemy filtr wyszukiwania – warto skorzystać z “kryteriów zaawansowanych” wyszukiwania, określanych też czasem mianem “więcej kryteriów”. Wprowadzamy zatem interesujące Nas kryteria, do mechanizmu wyszukiwania, porównujemy dane i wyciągamy wnioski. Powyższe działania pozwolą Ci na wygenerowanie zbioru danych, który będzie bardzo pomocny w zorientowaniu się w sytuacji rynkowej.

Musimy jednak uważać, bo i tu czają się “pułapki”. Otóż serwisy ogłoszeniowe nieruchomościowe to setki lub tysiące ogłoszeń. Bardzo często ofert tej samej nieruchomości zamieszczanych kilkunastokrotnie przez różne podmioty zajmujące się obsługą sprzedaży lokali (mieszkań). Wyciągnięcie z tego chaosu jasnej informacji nie jest łatwe i wymaga sporej ilości poświęconego czasu oraz cierpliwości. Pomocne mogą okazać się kalkulator, pliki excel i notatnik. Informacji będzie dużo, kluczowe będzie jej „poukładanie” czy inaczej usystematyzowanie.

Jeśli mamy nieco więcej czasu, warto zadzwonić do kilku oferentów, zorientować się co właściwie oferują, jakie są warunki transakcji.
Za pomocą tak przeprowadzonych “badań” rynku, wiemy już jaka jest sytuacja rynkowa, “gdzie” na rynku jest nasza oferta (dom, mieszkanie, lokal).

Dodatkowo możemy poszukać osób, które także niedawno sprzedawały mieszkanie, najlepiej w tej samej dzielnicy lub nawet osiedlu. Popytajmy wśród znajomych, kolegów, rodziny. Można poszukać także na formach internetowych czy mediach społecznościowych.

Jeśli nie mamy czasu na wykonanie przeglądu możemy zlecić wykonanie tego zadania za pomocą usługi “Wyszukanie nieruchomości”. Zlecenie może obejmować wyszukanie w od 1 do 4 dzielnic. Usługa jest zaprojektowana tak by przestrzegać wszystkich nadmienionych reguł i oszczędzać dużą ilość Twojego czasu.

Jeśli więc zleży Ci na właściwym przeprowadzeniu „badania” i cenisz swój czas polecamy usługę Wyszukanie mieszkania.

Jeśli zaś chcesz aby  wszystkie czynności zostały załatwione za Ciebie, w tym profesjonalny przegląd rynku, skorzystaj z usługi Sprzedaż nieruchomości.