Kupno mieszkania krok po kroku. Krok 8 z 10 – organizacja finansowania: gotówka lub kredyt.

By HomeDeal | 2017-05-18

Zamknięte negocjacje zakupowe oznaczają konieczność uruchomienia środków finansowych.

Powinniśmy je więc mieć zorganizowane nieco wcześniej.
Jeśli więc posiadamy zasoby gotówkowe sprawę mamy “z głowy”. Jeśli są to inne aktywa np. akcje, obligacje, złoto musimy je upłynnić. Na to również powinniśmy się wcześniej przygotować np. uzgadniając odpowiednie zapisy umowy przedwstępnej podczas negocjacji ze sprzedającym.
Jeśli mamy tylko część pieniędzy, a resztę planujemy pozyskać z kredytu przystępujemy do fazy jego faktycznego otrzymania. Jak pisaliśmy w kroku drugim (sprawdzenie finansów) zdolność kredytową mamy już sprawdzoną. Teraz właściwie dobrany doradca (w odróżnieniu od sprzedawcy) kredytowy powinien przeprowadzić nas płynnie przez proces uzyskania kredytu hipotecznego.

Wiemy za jaką kwotę (za ile) kupujemy nieruchomość czyli wiemy jakiej wysokości kredyt musimy zaciągnąć. Wiemy też ile pieniędzy chcemy pożyczyć od banku. Wraz z naszym doradcą “dopinamy” zatem szczegóły.
Podpisanie umowy kredytu hipotecznego to zadanie wymagające dużej cierpliwości i jeszcze większej sterty papieru, dokumentów, zaświadczeń, oświadczeń i temu podobnych. Najprawdopodobniej potrzebna będzie więcej niż jedna wizyta w banku, z którego usług zdecydujemy się skorzystać.

Tu uwaga. Warto sprawdzić ofertę więcej niż jednego banku, warto sprawdzić ofertę w jak największej ilości banków. Jednak trzeba to robić mądrze by samemu sobie nie zaszkodzić. Tu ponownie wracamy do właściwego doboru doradcy kredytowego, z którym pracujemy. Otóż chodzenie od banku do banku i od pośrednika kredytowego do pośrednika kredytowego by sprawdzić wszystkie opcje oznacza, że robimy sobie “pod górkę”. Każda taka wizyta oznacza w praktyce wykonanie zapytania do systemu łączącego wszystkie banki. Dla tego właśnie systemu jak i banków stajemy się wtedy osobami, które mają problem z pozyskaniem środków finansowych. Zaufanie do Nas i nasza kalkulowana zdolność kredytowa zaczynają spadać. Poświęcimy więc sporo czasu, dostaniemy sporo informacji, która dla osoby na co dzień nie związanej z kredytami będzie myląca, a na końcu dostaniemy mniej pieniędzy z kredytu.
Zatem wybierajmy dobrze i zostawmy pracę profesjonalistom.

Podczas rozmowy warto porozmawiać z doradcą na temat zabezpieczenia zobowiązania, które podejmujemy. W Polsce to wciąż mało popularne podejście. Osoba biorąca kredyt chce go po prostu dostać.
Jednak co bardzo ważne. W polskim porządku prawnym kredyt jest zabezpieczony na nieruchomości, ale dług jest od niej oderwany. Co to oznacza w praktyce?
Jeśli z jakichś powodów (choroba, utrata pracy, spadek dochodów, nagła nieprzewidziana potrzeba finansowa) nie będziesz mógł lub mogła udźwignąć zobowiązań z kredytu, a kwota którą będziesz mógł lub mogła uzyskać ze sprzedaży nie starczy na spłatę kredytu lub co gorsza bank przejmie Twoją nieruchomość przez brak zapłaty raty, to niepokrytą część długu będziesz musiał/a spłacić z własnej kieszeni. Dług zostanie z Tobą.

Czyli jeśli do spłaty zostanie 450 000zł, a ze sprzedaży (przymusowej lub dobrowolnej) nieruchomości będziesz mógł uzyskać tylko 350 000zł to różnicę czyli 100 000 będziesz musiał lub musiała pokryć z własnych środków.

Często zabezpieczenia tego rodzaju traktowane są jak zło konieczne. W przypadku takich „przymusowych” zabezpieczeń często OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) mają dużo wyłączeń tak, że rzeczywiście ubezpieczenie staje się “kwiatkiem do kożucha”. Jednak jeśli rozmawiamy z profesjonalistą i dobierzemy produkty zabezpieczające odpowiednio, są one zabezpieczeniem naszej przyszłości.
Pamiętaj kredyt bierzesz na 25 – 30 lat. Warto zabezpieczyć się dziś przed możliwością utraty pracy czy zdrowia.

Zgodnie z wizją naszego serwisu podkreślamy, że wybór osoby, doradcy, z którego usług skorzystasz zależy tylko od Ciebie. Podkreślamy ponowie, że nie musi to być doradca polecony przez Nas. Niech to jednak będzie prawdziwy doradca, który ma możliwość i kompetencje, które pozwalają mu na dobranie rozwiązań zabezpieczających Twoją przyszłość w związku z umową kredytu hipotecznego. Tak zaprojektowaliśmy usługę Kredyt hipoteczny.

.