Historie klientów homedeal.pl: zakup mieszkania z rynku wtórnego.

By HomeDeal | 2017-08-10

Sytuacja faktyczna: Zakup mieszkania z rynku wtórnego – Warszawa.
Usługa: Zakup nieruchomości.

Kupująca dysponująca wolną gotówką postanowiła zainwestować pieniądze i kupić mieszkanie w Warszawie. Kryteria zakupu były m.in. następujące: 

1. Lokalizacja: Warszawa, dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Żoliborz, Ochota.
2. Powierzchnia do 60m2.
3. Pokoje: 2-3.
4. Rynek: wtórny.
5. Inne: mieszkania musiało być atrakcyjne do najmu oraz by w razie potrzeby było “bezproblemowo” „sprzedawalne”. Czyli by można je było w przyszłości “łatwo” sprzedać. Podsumowując dobra lokata kapitału.

Kryteria nieruchomości zostały określone, zlecenie “dograne”, broker nieruchomości przystąpił do działania – rozpoczął poszukiwania mieszkania. Sposób poszukiwania nieruchomości stanowi “know how” homedeal.pl i nie będziemy go tu opisywać.

W wyniku działań brokera nieruchomości Kupująca otrzymała elektroniczny dostęp do ofert, które spełniały kryteria wyznaczone przez Klientkę.

W tym momencie nastąpiło coś co zdarza się często i warto o tym wspomnieć.
Klientka zaczęła samodzielnie przesyłać oferty, które znalazła w internecie do “zaopiniowania” brokerowi. Prowadziło to do wymiany niepotrzebnych informacji, ponieważ broker, zgodnie ze swoim doświadczeniem i wiedzą albo już odrzucił te oferty albo sprawdził i były nieaktualne.

Dlaczego się tak działo?
Po pierwsze dlatego, że klienci, mylnie zakładają, że coś jednak znajdą “innego” niż broker.
Po drugie dlatego, że Klientka nie wiedziała, że Broker nieruchomości homedeal.pl każdą ofertę, którą zakwalifikuje jako pasującą pod kryteria Klientki osobiście odwiedzi, zanim rekomenduje ją jako wartą rozważenia. Na miejscu wykona zdjęcia. I co najważniejsze oceni na miejscu: jakie tak naprawdę jest to mieszkanie, jaki jest jego klimat, jak rozmawia się z właścicielem, sprawdzi księgę wieczystą (czy nie ma w niej jakichś niemiłych niespodzianek). Oszczędzi więc Klientce mnóstwo czasu, który zmarnowała by na rozpatrywanie ofert, które nie były tego warte.

Po kilku wysłanych przez Klientkę ofertach, a przede wszystkim po tym jak Klientka otrzymała pierwsze oferty do rozpatrzenia, od Brokera nieruchomości homedeal.pl, Klienta zaprzestała przesyłania ofert. Wiedziała już, że może spokojnie poczekać na wynik prac Brokera, które zleciła.

W sumie Broker sprawdził 49 ofert, przedstawił Klientce 14 ofert nieruchomości – wraz ze zdjęciami, opisem, rekomendacją działań i strategią negocjacyjną.

Do negocjacji zakupowych wyznaczono 4 nieruchomości. Dwie w Śródmieściu i dwie na Ochocie. W przypadku 1 oferty negocjacje odrzucono, w przypadku 3 osiągnięto pozytywny wynik negocjacji w postaci obniżki ceny. Dla wszystkich nieruchomości przeprowadzono weryfikację stanu prawnego.

Interesującym jest, że Klientka zdecydowała się na zakup wcale nie tej oferty, której cena została najbardziej obniżona. Mieszkanie zostało zakupione na Ochocie. Zanim jednak do tego doszło pojawiły się pewne wyzwania, o tym jednak dalej.

Dzięki negocjacjom prowadzonym przez Brokera, obniżka ceny w przypadku kupowanej oferty wyniosła 5,8%, cena zakupu zaś 422 016,00 zł. Broker wypracował dla Kupującej 25 984 zł.

I tu pojawiła się mała, ale istotna przeszkoda. Sprzedający chciał sprzedać już, a Kupująca jak się okazało, w trybie pilnym musiała wyjechać służbowo zagranicę. Transakcja musiałaby odbyć się pojutrze. Czyli wszystkie dokumenty, ustalenia musiały dziś trafić do notariusza i trzeba je jeszcze zorganizować.

Jak zorganizować umowę w nieco mniej niż 48 godziny. Przy pomocy dobrego i doświadczonego notariusza.

Naturalnie pomogła dobra wola stron, ale również relacje i sprawne działania brokera. Notariusz zarezerwował termin dla stron w trybie pilnym i ustalił z brokerem tryb przekazania całości dokumentacji. Wybrana nieruchomość została sprawdzona przez radcę prawnego dzięki usłudze Weryfikacja nieruchomości (zawartej w cenie usługi Zakup nieruchomości) oraz Notariusza, któremu przekazano pierwsze dokumenty.

Pojawił się nowy problem. W trakcie organizowania dokumentacji okazało się, że pod adresem nieruchomości zarejestrowana jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To temat na osobny wpis, ale w interesie Kupującej było aby spółka została wyrejestrowana z adresu – to bardzo ważne. Doskonale rozumiała to także strona sprzedająca.

Jak więc “dobić tagu”, zabezpieczyć obie strony i kupić mieszkanie? Umową przedwstępną.
Jak zorganizować umowę przedwstępną w nieco ponda 24 godziny? Ponownie przy pomocy dobrego i doświadczonego notariusza.

Dzięki umowie przedwstępnej wymogi formalne co do dokumentów i załączników nie były już tak rozległe. Strony miały więcej czasu na ich zorganizowanie. W przewidzianym pierwszym terminie została więc podpisana umowa przedwstępna.

Co dalej zrobił broker nieruchomości? Skrupulatnie monitorował i wspomagał proces wyrejestrowania spółki oraz organizację dokumentów i zaświadczeń. Kiedy już cały proces wyrejestrowania spółki dobiegł końca, a wszystkie papiery dotarły do notariusza, Broker umówił spotkanie stron i podpisanie umowy końcowej.

Podpisanie umowy w kancelarii notarialnej przebiegło sprawnie. Następnie ustalony został termin przekazania nieruchomości. Sprzedający potwierdził, że pieniądze wpłynęły na jego konto. Doszło do spotkania w mieszkaniu. Tu także Broker asystował przy przekazaniu kluczy, spisał protokół zdawczo-odbiorczy i pogratulował stronom transakcji.

Gratulujemy 🙂