Historie klientów homedeal.pl: zakup mieszkania od dewelopera.

By HomeDeal | 2017-06-29

Sytuacja faktyczna: Zakup mieszkania od dewelopera – Warszawa.
Usługa: Weryfikacja nieruchomości.

Młode małżeństwo planowało zakup swojego pierwszego mieszkania. Stosunkowo wysoka zdolność kredytowa pozwalała na zakup mieszkania 3 pokojowego o powierzchni około 70-80m2. Klienci byli zainteresowani jedynie ofertami z rynku pierwotnego, czyli zakupem od dewelopera.

Jedną z propozycji, która była brana pod uwagę była inwestycja w sąsiedztwie lotniska na Chomiczówce. W czasie sprzedaży (oferowania) inwestycję otaczały tereny zielone z trzech stron, droga dojazdowa zaś tylko z jednej strony. Inwestycja, aż z trzech stron graniczyła z terenami zielonymi. Pięknie, zielono i hałas generowany tylko z jednego kierunku. W prospekcie reklamowym inwestycji, także zamieszczono widok na tereny zielone.

Zakup nieruchomości wiązał się z największym wydatkiem jaki młoda para poniosła w życiu, dlatego właśnie zdecydowała się na zakup usługi Weryfikacja Nieruchomości.

Po dokonaniu zakupu wykonawca skontaktował się bezpośrednio z klientem i poprosił ich o przesłanie danych nieruchomości. Następnie przystąpił do realizacji zlecenia.
W wyniku przeprowadzonej analizy okazało się, iż budynek, w którym małżonkowie chcieli kupić mieszkanie, znajduje się na przyszłym skrzyżowaniu trzech tras:

Drogi głównej ruchu przyspieszonego – do której zostanie rozbudowana droga granicząca obecnie z inwestycją.
Drogi dojazdowej do drogi szybkiego ruchu.
Drogi dojazdowej do innej drogi miejskiej.

Dane liczbowe dla oferty przedstawiały się następująco:

Apartament miał powierzchnię 62m2.
Cena oferowanego apartamentu w stanie deweloperskim wynosiła 475 00 zł.
Cena za miejsce parkingowe 20 000 zł.
Wykończenie mieszkania ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz oszacowano na od 1500 zł do 2 100 zł.
Co daje sumę od 93 000 zł do 130 200 zł.
Łączny koszt zakup plus wykończenie wynosił więc od 568 000 zł do 605 200 zł – bez miejsca parkingowego, które w tym przypadku wykluczamy z naszych kalkulacji.

Naturalnie większość z Nas nie chciałaby mieszkań w bezpośrednim sąsiedztwie trzech tras. Szczególnie w wypadku dróg, które mają status ruch przyspieszonego. Co w kumulacji z dwoma pozostałymi drogami wzmacniałoby jedynie hałas docierający do naszego mieszkania. W ten sam sposób myślą potencjalni przyszli nabywcy mieszkania – w przypadku chęci jego sprzedaży.

Szacowany spadek wartości po wybudowaniu dróg w najbliższej okolicy oszacowano na od 5% do 10% wartości. Zatem:
1. Wydatek w wysokości 799 zł.
2. Ochronił klientów przed stratą na poziomie co najmniej 5% spadku wartości.
3. Uchronił więc klientów przed stratą na kwotę od 28 400 zł do 30 260 zł.

Klienci zdecydowali się na zakup nieruchomości w innej lokalizacji.