Kredyt hipoteczny krok po kroku. Decyzja o wzięciu kredytu.

By HomeDeal | 2017-06-16

Stało się! Podjąłeś decyzję, chcesz kupić własne mieszkanie.
Jesteś szczęśliwy, właśnie zacząłeś nowy etap swojego życia.

Aby zorientować się w rynku nieruchomości przeglądasz portale internetowe na których można kupić mieszkania, domy, działki.
Zastanawiasz się. Czy mnie na to stać? Kto za to zapłaci?

Nie spodziewałeś się, że własne “M” będzie tyle kosztować.
Zaczyna docierać do ciebie oczywista prawda: bez kredytu się nie obędzie.
Sprawdziłeś swoje oszczędności, pomyślałeś co możesz sprzedać, może ktoś z rodziny pomoże. Niestety i tak nie masz wystarczającej kwoty na zakup mieszkania.
Skoro można znaleźć mieszkanie w internecie to może i kredyt to też się znajdzie? Po wpisaniu w wyszukiwarkę słów „kredyt na mieszkanie” wyskakuje cała lista stron, na których są porównywarki kredytowe i obcy ludzie radzący który kredyt jest lepszy, a który gorszy. Oczywiście na każdej z tych stron jest najlepiej i najtaniej!

Każdy z ofert na pierwszy rzut oka wydaje się podobna. Jak to mówią “diabeł tkwi w szczegółach”.
Dopiero po wczytaniu się w drobny druczek zauważasz różnice w:

a. wysokości prowizji,
b. marży,
c. koszcie ubezpieczenia,
d. warunkach dodatkowch: w jednym banku musisz wziąć dodatkową kartę kredytową, w innym otworzyć limit w rachunku, jeszcze inny bank każe ci przelewać swoje wynagrodzenie na konto w tym banku, którego prowadzenie jest płatne.

Pamiętaj oferty internetowe zazwyczaj różnią się od tego co możesz otrzymać bezpośrednio w banku. Porównywarki internetowe działają trochę jak portale społecznościowe – każdy chce w nich wyglądać jak najlepiej. Oczywiście dadzą Ci pewien ogląd na sytuację, ale nie będzie to spersonalizowana, dobrana indywidualnie do twoich potrzeb oferta.

Pomyśl teraz o tych wszystkich formalnościach które są przed Tobą, o kolejnych decyzjach do podjęcia. Lekkie zwątpienie gwarantowane. I nie chodzi o to czy podołasz, bo na pewno dasz radę. Chodzi bardziej o to w jaki sposób dasz radę.

Z kupnem własnego mieszkania jest jak ze wszystkim w życiu, jeżeli się dobrze do czegoś przygotujesz będzie miło, prosto i przyjemnie. Jednak jeżeli zaczniesz załatwiać wszelkie formalności na „dzień przed”, finalizacja umowy zakupu nieruchomości może okazać się niewykonalna.
Podstawa to dobry plan, przygotowanie i konsekwencja w realizacji. A do tego niezbędna jest profesjonalna pomoc. Jeżeli myślisz o zakupie własnego domu lub mieszkania najlepiej od razu skonsultuj się z profesjonalistą.

TAK! Jeszcze zanim wybierzesz nieruchomość! Profesjonalistą może być ktoś z twojego otoczenia, ktoś ze znajomych. Może nim być też osoba która zawodowo się tym zajmuje i do tego rozwiązania osobiście cię zachęcam. Taka osoba ma dużo większe doświadczenie niż na przykład twój sąsiad który w życiu kupił jedną, dwie nieruchomości.
Pamiętaj to decyzja na dużą część twojego życia, a dobre przygotowanie się do niej pozwoli zaoszczędzić dużo stresów i pieniędzy.

Przygotowanie przygotowaniem, ale o co tak naprawdę chodzi w tym przygotowaniu? Chodzi o to żeby fachowiec ocenił twoją zdolność kredytową żebyś wiedział/a na jaką nieruchomość cię stać. Chodzi też o to aby ktoś doradził ci w wyborze tej nieruchomości, żebyś nie kupował przysłowiowego kota w worku. Profesjonalista sprawdzi stan prawny tej nieruchomości, sprawdził czy warto ją kupować.

Są ludzie którzy zawodowo się tym zajmują: doradzą, podpowiedzą, udzielą cennych wskazówek – jaka nieruchomość będzie dla ciebie najlepsza (oczywiście biorąc pod uwagę twoje preferencje możliwości finansowe i oczekiwania co do lokalizacji).

Podpowiedzą który bank ma aktualnie najlepszą, a zarazem najbardziej dopasowaną dla ciebie ofertę.

Podpowiedzą i pomogą w kompletowaniu dokumentacji związanej zarówno z zakupem nieruchomości jaki załatwieniem wszelkich formalności w banku.
Zapytaj się swoich znajomych jak wspominają kupno swojego mieszkania od decyzji o zakupie aż po finalizację umowy. Pod pytaj o ich doświadczenia, o to czy korzystali z porady fachowca? Część z twoich znajomych załatwiała wszystko samodzielnie i to z powodzeniem. Jednak pozostała część może nie wspominać tego procesu jako “usłanego różami”.
Naturalnie możesz wystawić swoje nerwy na próbę, dodać nieco stresu, trochę kłótni z rodzicami i drugą połówką. Tylko po co?
Przygotuj się, spotkaj się z fachowcem!
Spotkanie z Doradcą kredytowym jest bezpłatne.
Warto poświęcić godzinę czasu by skonsultować z profesjonalistą, sprawy dotyczące decyzji podejmowanych na całe życie